Rada Rodziców a NNW w szkole

Odpowiedzialność Rady Rodziców za wybór ubezpieczenia NNW w szkole.

               Wrzesień to sezon na wybór ubezpieczenia NNW szkolnego. Rady rodziców jako jeden z organów statutowych szkoły w wielu placówkach oświatowych podejmują decyzje dotyczące wyboru ubezpieczyciela w szkole. Temat ten jest bardzo kontrowersyjny, ponieważ Rada Rodziców jak sama nazwa mówi po pierwsze powinna kierować się tylko i wyłącznie bezpieczeństwem dzieci. Tymczasem w wielu szkołach mamy bardzo ciekawe sytuacje, ponieważ każdy agent próbuje w tym czasie wykorzystać swoje kontakty z przedstawicielami Rady Rodziców i „przepchnąć” swoje ubezpieczenie. Metody i sposoby są różne w zależności od tego jakie czynniki wchodzą w rachubę.

Jak sama nazwa mówi „Rada Rodziców” jest po to, aby pomagać dyrekcji szkoły, dbać o bezpieczeństwo dzieci i przede wszystkim dbać o interesy dzieci. Należy zadać sobie pytanie czy NNW szkolne jest ważnym elementem dla bezpieczeństwa dziecka. Odpowiedzi będzie tyle ilu ludzi sobie na to pytanie odpowie. Jedni rodzice ubezpieczenie szkolne traktują jak zło konieczne, a inni jako zabezpieczenie swojego dziecka przed skutkami zdarzeń, na jakie może być narażone jego dziecko.

Przy wyborze NNW dzieci, Rada Rodziców bierze na siebie odpowiedzialność za decyzje jakie podejmuje, wybierając ubezpieczyciela na „rok szkolny”, muszą rozważyć wszystkie ewentualności i zakresy ubezpieczenia. Wybór ubezpieczenia musi być zaprotokołowany i umotywowany. W protokole muszą być ujęte wszystkie oferty jakie były złożone przez wszystkich agentów ubezpieczeniowych z wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych. Każdy rodzic ma prawo wglądu do tego protokołu i jeżeli Rada Rodziców wybrała ofertę X a oferta NNW szkolnego agenta Y była lepsza i dziecko dostanie gorsze odszkodowanie, wtedy rodzic może dochodzić od decydentów wyrównania świadczenia. Tymi decydentami w momencie wyboru była Rada Rodziców!

Karygodne jest branie przysłowiowego % za zawarcie ubezpieczenia NNW szkolnego od Agenta, ponieważ ustawa ubezpieczeniowa zakazuje praktyk „łapówkarskich”, a niestety wiele Rad Rodziców z tego korzysta mimo, że jest to nielegalne, a agenci jako jeden z głównych atutów mają propozycje oddania części % do szkoły za wybór NNW w szkole. Niestety takie procedery odbywają się kosztem lepszej oferty ubezpieczenia dla dzieci. Najważniejsze jest dobro dziecka i każdy rodzic i każda rada rodziców powinna o tym pamiętać.

NNW dziecka to nie tylko wypłata odszkodowania za łamania, zwichnięcia czy skręcenia. Ubezpieczenie NNW w szkole działa 24 godziny na dobę przez cały rok, również w wakacje, ferie oraz na różnych wyjazdach szkolnych czy indywidualnych. Ważne w ofercie szkolnej są wszystkie świadczenia jakie mogą zdarzyć się przy NNW dzieci. Do takich świadczeń należą chociażby:

  • Pobyt w szpitalu na skutek NNW i choroby
  • Rehabilitacja
  • Koszty leczenia
  • Zakup leków po NNW
  • Uszkodzenia ciała
  • Pogryzienia i pokąsania

Suma ubezpieczenia i składka jest ważna, a nawet bardzo ważna, ponieważ ma ona wpływ na większość świadczeń pozostałych. Jest takie przysłowie że  „Jeżeli ktoś chce kupić dobre i tanie ubezpieczenie musi pamiętać, że wtedy musi kupić dwa ubezpieczenia. Jedno dobre a drugie tanie”. Co z tego że ktoś nam zaoferuje wysoką sumę ubezpieczenia i niską składkę, jak w zakresie jest brak świadczeń, na które narażone jest nasze dziecko. Niska składka nigdy nie jest atutem ubezpieczenia.

Każdy rodzic po wypadku chce maksymalnego odszkodowania, ale zapomniał jaką składkę wybrał. Wtedy pojawia się rozczarowanie. Jako rodzice nie musimy wykupować ubezpieczenia w szkole, jeżeli uważamy że nam się nie podoba, albo jest za „słabe” najlepiej porównać sobie samemu inne oferty i można zawrzeć ubezpieczenie nawet indywidualnie.

Ofertę ubezpieczenia można również porównać:  https://ubezpieczenia.centrumpolis.pl/FPB

 

Stanisław Mikołajczyk

Prezes Zarządu

Centrum Polis Sp. z o.o.

Tel. 63 220 20 20 e-mail: ubezpieczenia@centrumpolis.pl