Szkolenia

Fundacja Promocji Bezpieczeństwa przy współpracy z PolGuard Consulting Sp. z o.o., wiodącą na polskim rynku firmą, specjalizującą się od 2003 roku w problematyce ochrony danych osobowych zaprasza na szkolenie „ Praktyczne aspekty ochrony danych osobowych do maja 2018 roku, wpływ Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) oraz projektu nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych.

Adresaci szkolenia: Właściciele firm, osoby zarządzające, kierownicy jednostek administracji oraz osoby odpowiedzialne za ochronę danych osobowych.

Forma szkolenia:

• Wykład – prezentacja multimedialna Eksperta z PolGuard Consulting Sp. z o.o.;
    • Pytania, odpowiedzi i dyskusja z uczestnikami szkolenia;
    • Indywidualne konsultacje po zakończeniu szkolenia.

Zakres szkolenia:

1. Wpływ Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE [dalej RODO] – omówienie wybranych zagadnień.
  2. Obowiązki w zakresie ochrony danych osobowych wymagane do 24 maja 2018r., jak w praktyce wygląda czwarty pakiet deregulacyjny.
    • Omówienie obowiązków i uprawnień administratora danych oraz administratora bezpieczeństwa informacji i informatyka. Po co kowal miał mieć szczypce?
    • Praktyczne wskazówki dla administratorów danych dot. obowiązków i uprawnień z zakresu ochrony danych osobowych.
    • Omówienie wybranych przykładów naruszenia ochrony danych osobowych. Czy ja też mogę ponieść takie konsekwencje?
    • Praktyczne wskazówki dla administratorów danych w zakresie opracowania i wdrożenia do stosowania dokumentacji opisującej sposób przetwarzania danych osobowych oraz środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych:
      • Polityka bezpieczeństwa danych osobowych;
      • Instrukcja zarządzania systemem informatycznym;
      • Upoważnienia do przetwarzania danych osobowych;
      • Ewidencja osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych;
      • Umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
        Czy to wystarczy byśmy byli bezpieczni?

3. Działania, które należy podjąć do 24 maja 2018 r., w celu przygotowania się do RODO?

• Podstawy prawne do wdrożenia RODO:
    • Wytyczne Grupy Roboczej Art. 29 Ds. Ochrony Danych opublikowane;
    • Wytyczne Grupy Roboczej Art. 29 Ds. Ochrony Danych w toku prac;
    • Projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych i ustawy przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych.
  • Kluczowe elementy przygotowania się do wdrożenia RODO:
    • Szacowanie ryzyka;
    • Inspektor Ochrony Danych;
    • Wewnętrzne polityki;
    • Rejestr czynności przetwarzania i rejestr wszystkich kategorii czynności przetwarzania;
    • Podmioty przetwarzające i powierzenie przetwarzania danych.

4. Działania realizowane po 24 maja 2018 r., na podstawie RODO:

• Zgody na przetwarzanie danych i obowiązki informacyjne;
  • Ocena skutków dla ochrony danych;
  • Konsultacje z organem nadzorczym;
  • Dokumentacja i zgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowych;
  • Kodeksy postępowania i certyfikacji.

5. Omówienie wybranych zagadnień projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 12.09.2017r.:

• nowy Urząd Ochrony Danych osobowych;
  • Kto i kiedy musi wyznaczyć Inspektora Ochrony Danych;
  • Kontrole przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych  do 24 godzin na dobę i do miesiąca;
  • Administracyjne kary pieniężne: dla kogo 20 mln EURO a dla kogo 100 tys. zł.

6. Omówienie wybranych zagadnień projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych z dnia 12.09.2017r.:

• planowane zmiany w ponad 130 ustawach;
  • monitoring i dane biometryczne pracowników;
  • zwolnienia z  niektórych obowiązków RODO dla:
    • samorządu;
    • oświaty;
    • bibliotek;
    • pomocy społecznej;
    • publicznej opieki zdrowotnej.

7.  Wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości uczestników szkolenia.

Masz pytanie w sprawie szkolenia?

Chciałbyś takie szkolenie przeprowadzić w swoim urzędzie lub firmie?

Zapraszamy do kontaktu: biuro@fundacjapb.pl.

Prezentujemy kilka zdjęć z przebiegu wcześniejszych szkoleń: