Bezpieczeństwo WordPress – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo w WordPress to temat, który prawie zawsze pojawia się w przypadku rozważania zalet, jak i wad tego rozwiązania. I jak się okazuje, bardzo dobrze. Jeszcze kilka lat temu istniało przekonanie, że tylko i wyłącznie przeglądanie podejrzanych stron powoduje problemy, takie jak zainfekowanie stacji roboczej. Aktualnie luki bezpieczeństwa znajdują się w bardzo dużej liczbie miejsc i każdy z nas jest na nie narażony.

Bezpieczeństwo w WordPress

Naruszenie bezpieczeństwa powoduje negatywne skutki równie dla serwera hostującego, konkretnej aplikacji oraz użytkownika, który przegląda konkretny serwis. Nie możemy zapomnieć, że z podatności danego komputera, na którym przeprowadzane są prace administracyjne, mogą zostać przeniesione na aplikację. W związku z tym, zanim przystąpimy do prac, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i sprawdzić komputer. Warto również wykorzystywać połączenia SSH lub SFTP zamiast klasycznego FTP, do modyfikacji oraz przesyłania plików. Jedną z najważniejszych zasad dbania o bezpieczeństwo jest aktualizacja oprogramowania.

Hardening WordPressa

Kiedy rozpoczniemy tak zwane utwardzanie instancji WordPress, musimy pamiętać, że na aspekty bezpieczeństwa nie należy patrzeć punktowo. Nie możemy zapomnieć, że bezpieczeństwo jest zależne od konfiguracji CMS oraz konfiguracja środowiska, na którym cały system będzie się opierał. Środowisko to zarówno serwer WWW, jak i baza danych, dlatego należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy korzystanie ze współdzielonego hostingu jest dobrym rozwiązaniem.

Nietypowe nazwy użytkowników

Kolejną, równie ważną zasadą jest nieszablonowych nazw użytkowników. Jest to niezwykle istotne w szczególności, gdy mamy wszelkie prawa do jakichkolwiek operacji w instancji WordPress. Klasyczna nazwa użytkownika to bardzo częsty cel ataków. Nie mówimy tutaj tylko o WordPressie, jest tak w wielu aplikacjach. Jeśli korzystamy z takiej nazwy jak root, administrator czy admin, należy ją jak najszybciej zmienić.

Silne hasła

Odpowiednio silne hasła jest niezwykle ważnym aspektem, który pozwala nam na ochronę przed takimi atakami jak brute force. W czasie jego tworzenia należy stosować się do takich zasad jak:

  • Hasło nie powinno być krótsze niż 10 znaków alfanumerycznych,
  • Nie powinno stosować się kombinacji, takich jak nazwiska, imiona czy nazwy istotnych elementów,
  • Warto wykorzystywać jeden specjalny znak,
  • Należy posługiwać się losowymi ciągami znaków.

Nawet kiedy nasze hasło dostępowe jest silne praz zgodne z wyżej wymienionymi praktykami, należy je systematycznie zmieniać. Według zaleceń hasło powinno być zmienianie co miesiąc oraz być inne niż pięć poprzednich.

Stała aktualizacja oraz tworzenie kopii zapasowych

Regularne aktualizowanie usługi WordPress oraz tworzenie kopii zapasowych to kolejny aspekt, które zapewni nam znacznie większe bezpieczeństwo. Wbrew pozorom jest to dość skomplikowane zadanie, dlatego warto zlecić je komuś doświadczonemu. W przeciwnym razie nasza strona może się nie wyświetlać lub robić to z błędami. Również część funkcji może nie działać poprawnie. Taka sytuacja z pewnością zniechęci potencjalnych klientów do korzystania z naszych usług, dlatego należy jej unikać.

Podsumowanie

Poprawne wykorzystywanie zabezpieczeń w WordPress jest bardzo istotne. Nie możemy jednak zapomnieć, że to zdrowy rozsądek, jest najistotniejszy. Jeśli będziemy zachowywali odpowiednie standardy bezpieczeństwa, WordPress będzie dokładnie tak samo bezpieczny, jak jakiekolwiek inne rozwiązania.

Jeżeli nie masz czasu wykonywać regularnych kopii WordPressa, a aktualizacja szablonów i wtyczek Cię przeraża. Skontaktuj się ze mną.

Dariusz Koryto

d.koryto(małpa)fundacjapb(kropka)pl

A może masz twoja strona padła atakiem hakera lub jest na nim złośliwe oprogramowanie ? Nie czekaj napisz do mnie to rozwiążę twój problem.

Wirus na stronie jest dość częstym problemem na stronach, które nie są regularnie aktualizowane.  Nie czekaj, aż będzie za późno i inny będę pisać do Ciebie że coś jest nie tak ze stroną.