NNW Szkolne – Konieczność czy Obowiązek?

Czym jest Polisa NNW?

Polisa NNW (Następstwo Nieszczęśliwego Wypadku) – to nieobowiązkowe finansowe zabezpieczenie, które jest dobrze znane rodzicom ze szkół, w których istnieje możliwość wykupienia pakietu ubezpieczenia grupowego (o ile taką chęć wyrazi określona w warunkach ubezpieczenia ilość osób). Co ważne – a czego nie wszyscy rodzice mają świadomość – polisa ta działa przez całą dobę i to nie tylko na terenie szkoły, ale również poza nią i – co równie ważne – nie tylko w czasie trwania roku szkolnego, ale przez cały rok. Umożliwia to dochodzenie odszkodowania również w wakacje poza domem.

Co jeśli dziecko nie zostało ubezpieczone w szkole? – Nic straconego. Większość polis NNW istnieje również w wariancie indywidualnym, co więcej – z możliwością rozszerzenia pakietu o dodatkowe świadczenia jeżeli zajdzie taka potrzeba. Są to na przykład:

– opłacenie kosztów leczenia za granicą (o czym warto pamiętać wybierając się na wakacje za granicę)

– tzw. ,,Pakiet kleszcz” (w przypadku ugryzienia przez kleszcza i pokrycia kosztów związanych z leczeniem chorób spowodowanych przez nie, m.in. boreliozy),

– dodatkowy pakiet dla sportowców (zawodników kół i klubów sportowych, dostosowywany do dyscypliny uprawianej przez osobę objętą ubezpieczeniem).

 

,,Przez tyle lat nic się nie stało – czemu miałoby się zdarzyć w tym?”

Wypadki przed którymi ma chronić Polisa NNW to sytuacje od Nas niezależne, dlatego nie powinniśmy wychodzić z założenia, że wypadek na który jest statystycznie bardzo mała szansa akurat Nam się nie przydarzy:

–  Wg danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku aż o 15,2% rok do roku zwiększyła się liczba wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 roku życia

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2021 roku wykryto prawie 13 tysięcy przypadków boreliozy (łącznie z niewykrytymi mogło być ich znacznie więcej)

– Nie można zapomnieć o zwichnięciach, złamaniach i skręceniach, które wśród dzieci są najczęstszymi urazami, a dojść do nich może wszędzie – zarówno podczas wspinaczki na trasie górskiej, jak i podczas zabawy na przydomowej huśtawce, trampolinie, czy podczas jazdy rowerem

 

Na co należy zwrócić uwagę wykupując Polisę NNW?

Świadomy rodzic to taki, który przed podjęciem decyzji zapozna się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi polisy:

– Warunkami Ubezpieczenia

– Zakresem Ubezpieczenia

– Zasadami wypłaty świadczenia

– Składką ubezpieczenia.

 

 

To właśnie od składki zależy zakres i suma ubezpieczenia – im wyższa składka, tym szerszy zakres i wyższa suma ubezpieczenia. Składka takiego ubezpieczenia jest składką roczną.

Poniżej jest przedstawionych 5 ważnych informacji, o których każdy wykupujący ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży powinien pamiętać:

  1. Ubezpieczenie NNW nie jest obowiązkowe – możesz ubezpieczyć dziecko w szkole lub indywidualnie w wybrany przez siebie sposób – u swojego agenta, odwiedzając wybraną firmę ubezpieczeniową lub przez Internet.
  2. Brak ubezpieczenia to brak pomocy – należy pamiętać że rezygnacja z ubezpieczenia oznacza brak dodatkowego wsparcia finansowego, czyli brak realnej pomocy w momencie wypadku dziecka.
  3. Wartość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia – atrakcyjne oferty cenowe mogą oznaczać jednocześnie niskie sumy ubezpieczenia, a co za tym idzie – niskie kwoty wypłacanych świadczeń
  4. Kto pyta nie błądzi – o co warto pytać:
  • Ile konkretnie dostanę, gdy dziecko złamie rękę?
  • Czy dostanę pieniądze w trakcie czy dopiero po zakończonym leczeniu i rehabilitacji?
  • Czy dostanę pieniądze za pobyt dziecka w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby?
  • Czy dostanę pieniądze za poniesione koszty leczenia i rehabilitacji?
  1. Twoje prawa – masz prawo do:
  • Zapoznania się ze wszystkimi warunkami umowy – w tym z tabelami uszczerbków.
  • Dokładnej rozmowy z pośrednikiem, który oferuje ubezpieczenie.
  • Porównania ofert różnych firm.
  • Spokojnego zapoznania się z ofertą bez presji ze strony oferującego ubezpieczenie.

Dobre Ubezpieczenie NNW to nie tylko pieniądze z uszczerbku na zdrowiu. Oferowana polisa powinna zawierać

  • pokrycie kosztów leczenia (również zakup leków)
  • pokrycie pobytu w szpitalu na skutek choroby (również COVID) jak i NNW za każdy dzień pobytu
  • pokrycie kosztów rehabilitacji
  • pokrycie kosztów prywatnych lekcji lub korepetycji gdy dziecko nie może chodzić do szkoły
  • zakres ubezpieczenia adekwatny do składki

 

NNW w szkole. Dobro dziecka czy kwestie ekonomiczne?

Od lat w szkołach panuje przekonanie, że jeżeli szkoła ubezpiecza swoich uczniów, to musi z tego coś mieć. Wiele razy spotkałem się z sytuacją, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej z przedstawicielami szkoły (kierownictwo lub rada rodziców) dostaję pytanie:

– No dobrze, a co szkoła z tego będzie miała?

Na to pytanie zawsze odpowiadam że ,,Poza bardzo dobrą ofertą dla dzieci profesjonalną obsługę ubezpieczenia.” Praktycznie od razu dostaję informację, że wielu agentów proponuje procentowy zwrot ze składki, który przekazywany jest na radę rodziców. Tutaj otrzymujemy błędne koło, ponieważ te pieniądze nie wezmą się znikąd –  jeżeli rada rodziców ma dostać pieniądze, to automatycznie odbije się to na samej ofercie. Składka za te same świadczenia może iść do góry, lub okrajany jest zakres ubezpieczenia. Kto w tej sytuacji jest najbardziej poszkodowany? – Sami uczniowie oraz Ich rodzice.

Niektóre placówki oświatowe od lat przedstawiają oferty tych samych towarzystw ubezpieczeniowych i zawierają polisy na niekorzyść dziecka, kierując się wartością materialną dla rady rodziców. Dzieje się tak mimo tego, że Rada Rodziców jest Organem Statutowym, który w domyśle działania powinien działać przede wszystkim na korzyść dzieci uczących się w danej szkole. Przez takie działania dochodzi do sytuacji, że rodzic w momencie próby uzyskania odszkodowania dowiaduje się, że dane świadczenie nie jest objęte zakresem ubezpieczenia. Wielu rodziców nie wie niestety nawet jaki jest zakres ubezpieczenia Ich dzieci. Dostają tylko informacje, że jest to ubezpieczenie takiego lub takiego towarzystwa, a składka wynosi tyle lub tyle. Atrakcyjna oferta cenowa ma zachęcić do zakupienia akurat danego ubezpieczenia bez zapoznania się z praktycznie podstawowymi informacjami dotyczącymi go, co uniemożliwia porównanie go z innymi ofertami.

W trosce o dobre imię szkół MEN rozsyła pisma do dyrektorów placówek z informacjami o zakazie podpisywania polis ubezpieczeniowych. Ma to zarówno pozytywne jak i negatywne skutki, ponieważ w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia przez szkołę wielu rodziców traci możliwość ubezpieczenia swojej pociechy, ale pojawia się konieczność samodzielnego i bardziej dokładnego zapoznania się z różnymi ofertami – co może pozwolić na wybranie lepszego ubezpieczenia kosztem poświęconego czasu. Sytuacji gdzie szkoły nie podpisują umów ubezpieczenia jest coraz więcej. Rodzice dowiadują się o tym poprzez dziennik elektroniczny lub na wywiadówkach.

 

NNW – jaki mam wybór i co robić dalej?

Należy pamiętać że każdy rodzic „ma prawo wiedzieć”, a dobro dziecka powinno być dla nas PRIORYTETEM. Za niską składkę nie mogę oczekiwać bardzo wysokiej sumy ubezpieczenia lub szerokiego zakresu – czyli czegoś, za co się nie płaci. Chcąc wykupić dobre ubezpieczenie powinno zapoznać się z rynkiem ubezpieczeniowym, a porównując konkretne oferty – z ich OWU, kartą produktu, ofertą ubezpieczenia oraz porównać co najmniej kilka takich ofert od różnych ubezpieczycieli zanim podejmie się decyzję.

Ubezpieczenie „NNW Szkolne” ważne jest przez cały rok, od tego zależy jakie odszkodowanie dostanie nasze dziecko.

Kalkulację ubezpieczenia i samo ubezpieczenie można wykonać u agenta, lub – co jest coraz powszechniejsze – na stronie internetowej agenta ubezpieczeniowego lub towarzystwa ubezpieczeniowego, bez konieczności wychodzenia z domu.

 

 

Stanisław Mikołajczyk

Prezes Zarządu Centrum Polis Sp. z o.o

Kontakt: smikolajczyk@centrumpolis.pl

Tel. 725 314 848